• Zmrzlinové osvieženie

     • Žiaci 1. ročníka si dňa 13.júna pripravili spolu so Šlabikárovým Hupsom chutnú jogurtovo - jahodovú zmrzlinu. Na druhý deň sa tak príjemne osviežili i ochladili, čo v týchto horúcich dňoch to padlo veľmi dobre každému. 

      Do galérie Zmrzlinové osvieženie boli pridané fotografie.

     • Biologická olympiáda

     • Dňa 16. mája 2019  naša škola organizovala okresné kolo biologickej olympiády, kategórie F pod názvom - Rastliny a zvieratá našich lesov. Žiaci 4. a 5. ročníka súťažili v 5 členných družstvách. 

      Družstvo  našich žiakov 4. ročníka  - Múdre sovičky a družstvo žiakov 5. ročníka -  Rybky

      získali

      1. miesto v okrese.

      Dňa 17. júna 2019 boli ocenení žiaci, ktorí v tomto školskom roku reprezentovali našu školu v okresnom kole biologickel olympiády kategórie E - starší žiaci a kategórie F mladší žiaci.

      Diplomy a vecné ceny našim žiakom odovzdala pani riaditeľka Mgr. Katarína Novotná.

      Ešte raz srdečne blahoželáme a  ďakujeme za vzornú reprezentáciu !

      Do galérie Biologická olympiáda boli pridané fotografie.

     • Okresné kolo výtvarnej súťaže "Fugova domovina"

     • 3. kategória:

      1. misto Veronika Drahňovská 6.A

      2. miesto Sandra Parasková 6.B

      3. miesto Sofia Mojsejová 6.A

      4. kategória:

      2. miesto Simona Serdyová 9.A

      3. miesto Diana Havránková 7.B

      Srdešne gratulujeme!

     • Celeoslovenská výtvarná súťaž "Krásy našej záhrady"

     • ocenená práca  Sofia Mojseová 6.A                                                                    

      Srdečne blahoželáme!

     • Olympiáda v anglickom jazyku 1. - 4. ročník - mestské kolo

     • Dňa 7.6.2018 sa uskutočnilo mestské kolo Olympiády v anglickom jazyku pre 1. - 4. ročník. Našu školu v dvoch kategóriách reprezentovali 4 žiaci.

      Najlepšie umiestnenia dosiahli:

      Kategória 1. - 2. roč.         4. miesto           Ella Ondrušová

      Kategória 3. - 4. roč.         4. miesto           Michelle Majerová

      Gratulujeme!

     • Deň mlieka

     • Dňa 5.6. si žiaci 1. stupňa pripravili Deň mlieka. S kravičkou Eličkou sa žiaci dozvedeli veľa o kravičkách, ich živote, o mlieku a jeho spracovaní a výrobkoch z mlieka. Popritom sme si pochutili na výborných mliečnych výrobkoch , ale aj na samotnom mliečku, ktoré je veľmi prospešné pre rast a zdravie všetkých detí.

      Do galérie Deň mlieka boli pridané fotografie.

     • Permakultúra: Záhrada, v ktorej sa nekyprí ani nepleje

     • Permakultúrna záhrada

      Rúca zaužívané zvyky a predstavy o spôsobe poľnohospodárstva a záhradkárčenia. Medzi jej základné princípy patrí čo najlepšie usporiadanie pozemku v súlade s prírodou, pričom vychádza z pozorovania vzťahov, ktoré v nej od nepamäti fungujú, využíva poznatky o symbióze rastlín a živočíchov, plesní a baktérií.

      Klasické okopané hriadky či dokonalý trávnik v nej určite nenájdete. Na niekoho môže pôsobiť chaoticky, lebo zeleninové a ovocné druhy sa tu nachádzajú v rôznych kombináciách a na viacerých miestach záhrady. Pôdu, hlavne okolo zeleniny, pokrýva vrstva nástielky, ktorá ju chráni pred burinou, ale stará sa aj o ozdravenie pôd. Pestrosť jej dodávajú kvitnúce rastliny a bylinky. Príroda na prvom mieste.

      Rýľ a motyka sa tu používajú len pri zbere úrody a pri sadení nových rastlín. Rýľovanie sa nenosí. Neznamená to však, že človek do chodu permakultúry vôbec nezasahuje. V prvom rade musí vedieť, ktoré rastliny sa znášajú a podporujú a ktorým kombináciám sa naopak treba vyhnúť. Ovládať musí i to, aké stanovište vyžaduje konkrétny druh. 

      Bez chémie

       V permakultúrnej záhrade je používanie chemických látok tabu. Využívajú sa výluhy z bylín a chorobám rastlín sa predchádza v duchu hesla – zdravá a vitálna rastlina prežije. Preto je veľmi dôležitý výber druhov a odrôd, ktoré majú šancu na danom stanovišti prosperovať, respektíve, dokázať im takéto podmienky vytvoriť.

      Chvála buriny

      Namiesto mechanického či chemického boja s burinou ju permakultúra využíva. Zakrýva sa ňou pôda, ktorú chráni pred veternou a vodnou eróziou i výkyvmi teplôt. Ešte pred vytvorením semien ju stačí vytrhnúť a nechať na mieste. Na ničenie rýchlorastúcich trvácich burín sa využívajú kartóny, ktoré sa položia na povrch pôdy a zasypú vrstvou zeminy. Odumretá burina spolu s kartónmi sa po rozložení stáva zdrojom živín pre rastliny.

      Prikrývka na zimu

       V prírode s príchodom jesene odumierajúce rastliny a opadané listy vytvoria súvislú niekoľkocentimetrovú vrstvu organického materiálu. Presne toto kopíruje permakultúra v ovocnej aj zeleninovej záhrade. Rastlinné zvyšky, ktoré vzniknú pri zbere úrody, ako sú listy, stonky či korene, sa nechajú na hriadke a slúžia ako ochrana pôdy pred mrazom. Rozoraná odokrytá pôda totiž rýchlejšie a do väčšej hĺbky premrzne, pričom odumrie veľká časť pôdnych baktérií, ktoré sú podstatné pre úrodnosť pôdy. Zaužívaná predstava, že mráz zničí škodcov, neobstojí, lebo hmyz sa v permakultúre nedelí na škodlivý a užitočný. Každý má v prírode svoj význam a miesto.  

     • Prírodná záhrada – leto

     •      Len čo sa začalo leto, naša Prírodná záhrada nás obdaruváva. Jarnú záplavu kvetov vystriedali rôzne dobroty – ako rebarbora, reďkvičky, šalát, hrášok, cibuľka, čerešne, jahody, ríbezle, černice. Po celej záhrade rozvoniavajú bylinky. A môžeme sa tešiť aj na paradajky, tekvice, fazuľu , zemiaky,  cviklu, mrkvičku, zeler, uhorky, kapustu. Prečo taký široký sortiment rastlín? Vysvetlím.Pri pestovaní vychádzame z poznatkov symbiózy rastlín, živočíchov, plesni a baktérií –Permakultúra. Čo to znamená? Prezri si skrytú poznámku, alebo príď do našej Prírodnej záhrady.

      Vedúca PK SVP,T,F: PaedDr. Luptáková Ľ

      Do galérie Prírodná záhrada – leto boli pridané fotografie.