O predmete Zaujímavosti

Prírodoveda

O predmete

Hlavným cieľom predmetu je rozvíjať poznanie dieťaťa v oblasti spoznávania prírodného prostredia a javov s ním súvisiacich tak, aby bolo samostatne schopné orientovať sa v informáciách a vedieť ich spracovávať objektívne do takej miery, do akej mu to povoľuje jeho kognitívna úroveň. Cieľ je možné bližšie špecifikovať; prírodoveda má deti viesť k:

• spoznávaniu životného prostredia, k pozorovaniu zmien, ktoré sa v ňom dejú, k vnímanie pozorovaných javov ako častí komplexného celku prírody.
  • rozvoju schopnosti získavať informácie o prírode pozorovaním, skúmaním a hľadaním v rôznych informačných zdrojoch.
  • rozvoju schopnosti pozorovať s porozumením prostredníctvom využívania všetkých zmyslov a jednoduchých nástrojov, interpretovať získané informácie objektívne.
  • opisovaniu, porovnávaniu a klasifikácii informácií získaných pozorovaním.
  • rozvoju schopnosti realizovať jednoduché prírodovedné experimenty.
  • nazeraniu na problémy a ich riešenia z rôznych uhlov pohľadu.
  • tvorbe a modifikácii pojmov a predstáv, ktoré opisujú a vysvetľujú základné prírodné
  • uvedomeniu si potreby prírodu chrániť a k aktívnemu zapojeniu sa do efektívnejšieho využívania látok, ktoré príroda ľuďom poskytuje.
  • poznaniu fungovania ľudského tela, k rešpektovaniu vlastného zdravia a k jeho aktívnej ochrane prostredníctvom zdravého životného štýlu.
  • rozvíjať poznanie v oblasti spoznávania prírodného prostredia a javov s ním  súvisiacich tak, aby bol samostatne schopný orientovať sa v informáciách a vedieť ich spracovávať objektívne do takej miery, do akej mu to dovoľuje jeho kognitívna  úroveň
  • rozvíjať schopnosť získavať informácie o prírode pozorovaním, skúmaním a hľadaním
  • viesť žiakov k nazeraniu na problémy a ich riešenia z rôznych uhlov pohľadu
  • poznať najjednoduchšie priestorové pojmy a vzťahy, tieto vyjadriť manipuláciou s predmetmi slovne, kresbou i vlastným pohybom