X_Svet práce
Spolupráca s MŠ
Členovia nášho kabinetu už niekoľko rokov pripravujú spoločné otvorené hodiny so žiakmi dvoch družobných škôlok. Zakaždým si to dôkladne pripravíme. V minulosti nám pri týchto stretnutiach pomáhali aj starší žiaci.
Ukážka takéhoto malého projektu
Projekt pre MŠ
Darček pre zvieratká – Chystanie potravy na zimu
Druh projektu: krátkodobý, problémový, školský, skupinový
Veková skupina: žiaci MŠ a siedmeho ročníka
Miesto realizácie projektu: odborná učebňa SVP, Motýlí raj
Cieľ projektu:
Dokázať pripraviť potravu pre zvieratká v zime . Zhotoviť jednoduché kŕmidlo. Využiť prvky environmentálnej výchovy / starostlivosť o zvieratká v zime ,chrániť životné prostredie / .
Výstup projektu:
Naučiť žiakov starostlivosti o zvieratá v zime, rozvoj kooperácie žiakov, deľba práce. Chrániť životné prostredie.
Pomôcky: orechy, jabĺka, šušky, rôzne semená , masky záhradníka, víl - / na zhotovenie použiť odpad /, básničky, obrázky,
Príprava projektu:
Výber témy – Blížiaca sa zima nabáda ľudí uskladniť výpestky zo záhrady do pivníc a pripraviť sa na dlhú zimu. Robia to aj zvieratká. Ich sklady veľakrát však zničia ľudia, alebo dlhá zima . O zvieratká sa nemá kto postarať a preto, to urobíme mi ľudia. Pomocou dramatizovaného pásma ,formou rozprávky navodíme atmosféru , zbudíme záujem pripraviť zvieratkám potravu na zimu.
Stanovenie úloh:
Žiaci MŠ:
- riešia problémovú úlohu, hľadajú a uvažujú, z čoho by pripravili potravu pre zvieratká, samostatne sa podieľajú na príprave darčekov a - tvorbe kŕmidla, hádajú hádanky, učia sa kooperovať v skupine, cvičia .
Žiaci siedmaci:
- pripravia scénar pásma, naučia sa básničky, zhotovia masky, pripravia pomôcky: semená slnečnice, kukurice, fazuli, krabičky, PVC fľaše, nožnice, šípky, trávy, darčeky s logom školy.
Vlastná realizácia projektu
Motivácia :
Po usadení žiakov vílami a záhradníkom, básničkami pripravíme žiakov na vzájomnú spoluprácu.Záhradník básnička -Vláčik -Ide vláčik plný detí,
vedú ich dve veľké tety.
Ako ho tie tety vedú?
Jedna vzadu , druhá vpredu.
Kam ho vedú?
Víly odpovedajú spoločne : K nám. Víly si rozobrali skupiny a majú v ruke pripravené rozstrihané obrázky zvierat, pre ktoré budú chystať potravu.
Záhradník – Pre vtáčiky zas nastal smutný čas,
zima, vietor, hlad i bieda
len ich trápi, spať im nedá,
deťom ľúto ich
v tých časoch zlých.
Postup:
1. Etapa : hra na detektívov – deti ,teraz sa zahrajeme na detektívov. Vašou úlohou je poskladať obrázok a pomenovať zvieratko.Eko hra skladajú obraz zvieratká pre ktoré nájdu darčeky na stole a dajú pod stromček. / posrihaný obrázok skladajú . / zajac, myš, ježko, veverička, sýkorka, vrabec/. Žiaci už vyriešili hádanku . Jeden žiačik od každého stola povie koho na obrázku vyskladali.
Motivácia - Víly recitujú básničku :
Biely sniežik Biely sniežik poľahučky vygumoval polia, lúčky.
Niet čo trhať, niet čo kosiť, svet je sťaby čistý zošit .
Jeseň sa pomaly končí. Žiaci, kto z vás mi povie ,čo prichádza po jeseni? / Zima /. Správne. Načo sa v zime veľmi tešíte? / sánkovačku, guľovačku a na Vianoce/. Majú zvieratká Vianoce? / Nie, áno / . My im teraz na Vianoce pripravíme darčeky. Súhlasíte? / Áno/. Poďme im pripraviť balíčky. Čo myslíte, čo im do balíčkov zabalíme? Pozrite sa na stôl a porozmýšľajte, čo by bolo vhodné pre vaše vyskladané zvieratko. Jeden príde a zoberie si darček pre svoje zvieratko.
Motivácia: - Víly básničkou –
Vrabčie kapce
Čvirikajú vrabce,
že si kúpia kapce.
Takto ľahšie dlhú zimu preskáču,
nebude im v tuhom mraze do plaču.
Postačia vrabcom na zimu len kapce?A vôbec, kto z vás už videl ozajstného vrabca? A viete koľko krokov urobí vrabec za deň? / 100, milión, veľa.../ Ani jeden , lebo vrabec skáče. Postavte sa! Teraz si trocha spoločne poskáčeme ako vrabce. / Chvíľu poskáčeme ako vrabce okolo veľkého stola a sadneme si/.
Vedený rozhovor: My v našom okolí sa najčastejšie stretneme so vtáčikmi. Aké vtáčiky ste už vo svojom okolí videli? / Vrabec, sýkorka, drozd, ../ Pripravíme teda niečo pre nich. Súhlasíte? / Áno /. Čo najradšej jedia? / semená /. Nám sa však semená trocha pomiešali. Musíme ich roztriediť. V ktorej rozprávke sa triedili semená? / Popoluške. Víly trocha našepkávajú /.
2. Etapa : hra na popolušku – triedenie semienok slnečnice a kukurice. Pred sebou majú v nádobke pomiešané semienka fazuliek, slnečnice a kukurice. Tieto roztriedia na dve kôpky. Jedna kôpka semená, čo vtáčiky zjedia a na druhej bude fazuľa. / Víly im pri triedení pomáhajú./ Potom to dajú do farebných sáčkov a zaviažu mašličkou.
Motivácia: - hádankou / záhradník /
Prišiel k nám hosť,
spravil nám most
bez sekery, bez dláta,
a predsa je pevný dosť.
Čo je to ?
My, teraz nebudeme čarovať ako mráz v básničke, ale na výrobu kŕmidla pre vtáčiky použijeme nožnice a špagát. Spravíme im veľmi potrebnú vec – ďalší darček pre vtáčiky. Niečo ,čo pomôže, aby im do jedenia nenasnežilo. Čo to bude žiaci ? /kŕmidlo/
3. Etapa: tvorba kŕmidla
Spolu s vílami začnú vystrihovať otvor na PVC fľaši. Potom uviažu motúz okolo hrdla, ktorý je potrebný na upevnenie . Kŕmidlo za pekného počasia upevníme vonku v Motýľom raji.
4. Etapa :
Zhodnotenie :
Žiaci páčilo sa Vám na našej škole? Čo sa vám najviac páčilo? Prídeš aj nabudúce? Pretože ste boli usilovní, šikovní , poslušní a milí dostanete darček . / Víly rozdajú darčeky /.
Čo vám to bude pripomínať? / Našu školu/.
Pripravila : PaedDr.Luptáková Ľ
Akcia: EKO odpoludnie s budúcimi prvákmi
Názov projektu: Malý ochranár
Druh projektu:krátkodobý, problémový , školský, skupinov
Miesto realizácie projektu:odborná učebňa SVP
Veková skupina:5-ročné deti
Cieľ projektu: využiť prvky environmentálnej výchovy, starostlivosť o zvieratká v zime, chrániť životné prostredie
Výstup:naučiť starať sa o zvieratká v zime ,rozvoj kooperácie žiakov, deľba práce, radosť z práce
Pomôcky:orechy, jablká, šípky, šušky, semená, motúz, nožnice, vrecúška, básničky, obrázky, hádanky
Príprava projektu
Zima už nastúpila v plnej paráde. Môžeme dlhé zimné večery využiť aj trocha inak . Ukážeme deťom ako sa dá zahrať na ochranárov zvierat, ktorých skorá zima riadne prekvapila. Zameriame sa z motivačnej básničky na vtáčiky. Treba im voľajako pomôcť. Ako? Pripravíme im šušku ako kŕmidlo. Potom sa zahráme na Popolušku a na záver si zahádame.
Stanovenie úloh
Žiaci MŠ
Riešia rôzne problémové úlohy, učia sa pritom kooperovať v skupine, cvičia, recitujú a zároveň pripravia potravu pre vtáčiky.
Učitelia
Pripravia scénar, pomôcky/ šišky, semená, špagát, nožnice, tácne, vrecúška, obrázky, na papieri, na tabuli, básničky, hádanku a materiál na skupinovú prácu
POSTUP:
Hlavná motivácia: / pokiaľ si deti sadnú znie pesnička, alebo U1 rozpráva básničku/
U1: Padá sniežik bielučky ,na polia i na lúčky, na záhrady na lesy, malý vtáčik kde ,že si. Tu na poli bývam pod stromom sa skrývam. Zima mi je chu- chu –chu ,v tom teplúčkom kožuchu.
Prvá etapa
Kŕmidlo zo šušky
U2: žiaci, ako prežijú vtáčiky v zime? / návrhy detí/
Pozrite sa pred seba a vyberte z vecí pred sebou, čo by zjedli vtáčiky
U3:naozaj ste vybrali rôzne /dobre, zle asi, by to nezjedli/.
Skúsme im pripraviť spoločne niečo , čo ich poteší.
Postup:/U1/
Ø - pripravíme si šušku
Ø - priviažeme špagát
Ø - obalíme v masti
Ø - vygúľame v zrnkách
Ø - pripevníme na vetvičku stromu
Ø - pozorujeme, aké vtáčiky tam priletia
Ø - môžeme si ich aj nakresliť
Súčasne s výkladom žiaci pracujú v skupinách v spolupráci s U3,U2,U1
Po skončení, žiakov pochválime a šušky zabalíme do vrecúšok.
Druhá etapa
Hra na Popolušku
U1: žiaci kto z vás videl film o Popoluške? Čo jej dávala zlá macocha robiť?/ preberať zrno a popol/ My budeme triediť semená fazuliek podľa farby.
U1,U2,U3 rozdajú každému semená a žiaci triedia semená podľa farieb
Tretia etapa
Eko hádanka
U2-Žiaci kto uhádne túto hádanku?
Prišiel k nám hosť ,
spravil nám most.
Bez sekery, bez dláta,
A predsa je pevný dosť.
Čo je to ?
/ mráz/
Potom sa skupiny vymenia a znova sa môžu zahrať .
Ukážka akcie v školskej fotogalérie " Deň otvorených dverí "
Vypracovala: PaedDr.Luptáková Ľ.