Do galérie Účelové cvičenie boli pridané fotografie.
Účelové cvičenie
- 9
Okresné kolo výtvarnej súťaže "Fugova domovina"
3. kategória:
1. misto Veronika Drahňovská 6.A
2. miesto Sandra Parasková 6.B
3. miesto Sofia Mojsejová 6.A
4. kategória:
2. miesto Simona Serdyová 9.A
3. miesto Diana Havránková 7.B
Srdešne gratulujeme!
Celeoslovenská výtvarná súťaž "Krásy našej záhrady"
ocenená práca Sofia Mojseová 6.A
Srdečne blahoželáme!
Mestská športová olympiáda
Do galérie Mestská športová olympiáda boli pridané fotografie.
9
Olympiáda v anglickom jazyku 1. - 4. ročník - mestské kolo
Dňa 7.6.2018 sa uskutočnilo mestské kolo Olympiády v anglickom jazyku pre 1. - 4. ročník. Našu školu v dvoch kategóriách reprezentovali 4 žiaci.
Najlepšie umiestnenia dosiahli:
Kategória 1. - 2. roč. 4. miesto Ella Ondrušová
Kategória 3. - 4. roč. 4. miesto Michelle Majerová
Gratulujeme!
Deň mlieka
Dňa 5.6. si žiaci 1. stupňa pripravili Deň mlieka. S kravičkou Eličkou sa žiaci dozvedeli veľa o kravičkách, ich živote, o mlieku a jeho spracovaní a výrobkoch z mlieka. Popritom sme si pochutili na výborných mliečnych výrobkoch , ale aj na samotnom mliečku, ktoré je veľmi prospešné pre rast a zdravie všetkých detí.
Do galérie Deň mlieka boli pridané fotografie.
7
Permakultúra: Záhrada, v ktorej sa nekyprí ani nepleje
Permakultúrna záhrada
Rúca zaužívané zvyky a predstavy o spôsobe poľnohospodárstva a záhradkárčenia. Medzi jej základné princípy patrí čo najlepšie usporiadanie pozemku v súlade s prírodou, pričom vychádza z pozorovania vzťahov, ktoré v nej od nepamäti fungujú, využíva poznatky o symbióze rastlín a živočíchov, plesní a baktérií.
Klasické okopané hriadky či dokonalý trávnik v nej určite nenájdete. Na niekoho môže pôsobiť chaoticky, lebo zeleninové a ovocné druhy sa tu nachádzajú v rôznych kombináciách a na viacerých miestach záhrady. Pôdu, hlavne okolo zeleniny, pokrýva vrstva nástielky, ktorá ju chráni pred burinou, ale stará sa aj o ozdravenie pôd. Pestrosť jej dodávajú kvitnúce rastliny a bylinky. Príroda na prvom mieste.
Rýľ a motyka sa tu používajú len pri zbere úrody a pri sadení nových rastlín. Rýľovanie sa nenosí. Neznamená to však, že človek do chodu permakultúry vôbec nezasahuje. V prvom rade musí vedieť, ktoré rastliny sa znášajú a podporujú a ktorým kombináciám sa naopak treba vyhnúť. Ovládať musí i to, aké stanovište vyžaduje konkrétny druh.
Bez chémie
V permakultúrnej záhrade je používanie chemických látok tabu. Využívajú sa výluhy z bylín a chorobám rastlín sa predchádza v duchu hesla – zdravá a vitálna rastlina prežije. Preto je veľmi dôležitý výber druhov a odrôd, ktoré majú šancu na danom stanovišti prosperovať, respektíve, dokázať im takéto podmienky vytvoriť.
Chvála buriny
Namiesto mechanického či chemického boja s burinou ju permakultúra využíva. Zakrýva sa ňou pôda, ktorú chráni pred veternou a vodnou eróziou i výkyvmi teplôt. Ešte pred vytvorením semien ju stačí vytrhnúť a nechať na mieste. Na ničenie rýchlorastúcich trvácich burín sa využívajú kartóny, ktoré sa položia na povrch pôdy a zasypú vrstvou zeminy. Odumretá burina spolu s kartónmi sa po rozložení stáva zdrojom živín pre rastliny.
Prikrývka na zimu
V prírode s príchodom jesene odumierajúce rastliny a opadané listy vytvoria súvislú niekoľkocentimetrovú vrstvu organického materiálu. Presne toto kopíruje permakultúra v ovocnej aj zeleninovej záhrade. Rastlinné zvyšky, ktoré vzniknú pri zbere úrody, ako sú listy, stonky či korene, sa nechajú na hriadke a slúžia ako ochrana pôdy pred mrazom. Rozoraná odokrytá pôda totiž rýchlejšie a do väčšej hĺbky premrzne, pričom odumrie veľká časť pôdnych baktérií, ktoré sú podstatné pre úrodnosť pôdy. Zaužívaná predstava, že mráz zničí škodcov, neobstojí, lebo hmyz sa v permakultúre nedelí na škodlivý a užitočný. Každý má v prírode svoj význam a miesto.
Prírodná záhrada – leto
Len čo sa začalo leto, naša Prírodná záhrada nás obdaruváva. Jarnú záplavu kvetov vystriedali rôzne dobroty – ako rebarbora, reďkvičky, šalát, hrášok, cibuľka, čerešne, jahody, ríbezle, černice. Po celej záhrade rozvoniavajú bylinky. A môžeme sa tešiť aj na paradajky, tekvice, fazuľu , zemiaky, cviklu, mrkvičku, zeler, uhorky, kapustu. Prečo taký široký sortiment rastlín? Vysvetlím.Pri pestovaní vychádzame z poznatkov symbiózy rastlín, živočíchov, plesni a baktérií –Permakultúra. Čo to znamená? Prezri si skrytú poznámku, alebo príď do našej Prírodnej záhrady.
Vedúca PK SVP,T,F: PaedDr. Luptáková Ľ
Do galérie Prírodná záhrada – leto boli pridané fotografie.
18
SVETOVÝ DEŇ BEZ TABAKU - 31. máj 2019
31. máj je od roku 1987 vyhlásený Svetovou zdravotníckou organizáciou (WHO) za Svetový deň bez tabaku. Cieľom tohto významného dňa je znížiť počet aktívnych aj pasívnych fajčiarov, ako aj zvyšovať informovanosť verejnosti o nepriaznivých účinkoch fajčenia na zdravie.
V rámci tohto svetového dňa sa na našej škole počas týždňa na hodinách biológie realizovali besedy a zdravotno-výchovné aktivity na tému škodlivosti tabaku a tabakového dymu. Žiaci 6. ročníka sa zúčastnili besedy s inšpektorom a preventistom S. Bamburákom z oddelenia Mestskej polície Michalovce na tému "Vplyv fajčenia na mladého človeka - legislatívne postihy".